IN MEMORY


flickeringcandle


Please note persons listed on this page are classmates whom we (the Class of 1981) attended junior and high school with (the Classes of 1979, 1980 & 1982-1984), faculty, staff and persons with a direct connection to any classmates from the 1979-1984 classes.

In the case of children and/or grandchildren they are only listed here if they are directly related to a classmate from the 1979-1984 classes, faculty or staff member.

So for example if someone from the Class of 1980 died and they had siblings in the classes of 1977, 1983 & 1985 only the sibling from the 1983 class would be listed since we (the Class of 1981) did not attend school with the 1977 & 1985 classes.

Again, this list will not include those from/connected to the classes prior to 1979 or the classes of 1985 to present.

  Trying to compile a full listing of all deceased members from all classes of White County High School would be quite an undertaking at this point.

I can’t begin to thank and list everyone who has helped in compiling this page of our website.  So for fear of leaving someone out I will just say a big THANKS to all of you.

However I would like to thank the below persons from our “sister” classes (1979-1984) who provided information on the deceased classmates from their specific class.

Connie (Qualls) Raper – Class of 1979
Renee (Geer) England – Class of 1980
Kim (Saylors) Murdock – Class of 1982
Tammy “Pistol” Wilhite
– Class of 1983
Cindy (Jones) Kollmorgen – Class of 1984

We have tried to confirm the exact date (including year) in which the classmate, faculty, staff, child and/or grandchild passed away.  If one is incomplete or not listed we were not able to confirm the year of death.  For females the name in parenthesis ( ) is either their maiden name or married name while we were in school.  Those marked with an asterik (*) passed away before their graduation.

If you would like to download an Adobe PDF version of the information shown on this page please visit the DOWNLOADS page using the link above.

Please feel free to contact us by using the CONTACT US link at the top of his page with any correction, changes or additions to the information below.

 


inlovingmemoryof


1978
Thomas Parker, Sr. – 8/12

Teacher & father of Thomas Parker, Jr. (Class of 1981)

Chuck Hitchcock – 10/12
Class of 1979 *

Stanton Lebenhart – 11/19
Class of 1979 *

1979
Donna Girdley – 7/9

Teacher

Charlie Gist – 9/2
Custodian

1980
Thomas Barry – Unknown

Class of 1982 * and brother of Joe Barry (Class of 1983)

Dola Cooper – 5/17
Teacher and aunt of Mike Jernigan (Class of 1981)

John Douglas Gilliam – 7/30
Class of 1979

Sally Swift – 12/30
Class of 1980, sister of Linda (Swift) McDonald
(Class of 1979) & Danny Swift (Class of 1982)

1981
Raymond Eldridge – 5/24
Custodian

1982
Lonnie Young – 6/19
Class of 1981

Doug Roberts – 11/5
Class of 1984

1983
John “Bruiser” Acuff – 4/6
Class of 1982

Cheryl Page – 5/??
Class of 1983

Luther Morris – 11/16
Class of 1979

1984
Richard Layne – 2/6
Class of 1982

Charles Billings – 2/20
Class of 1984

1985
Bobby Cash – 3/10
Class of 1979

Alan Parker – 4/4
Class of 1983

David Walker – 4/28
Class of 1980 and brother of Connie Walker (Class of 1979)

1986
James Hale – 4/21
Librarian

Melissa (Davis) Burgess – 6/14
Class of 1982

1987
Mike Parrish – 1/12
Class of 1980, brother of Greg Parrish (Class of 1983)
son of Gus Parrish (Board of Education member)

1988
James Keith Price – 4/30
Son of Beverly (Bennett) Price (Class of 1981) and
nephew of 
Karen Sherrard (Class of 1980)

Alta England – 11/27
Cafeteria staff

1989
Ellen Officer – 1/19
Secretary/office staff and mother of Bobby Officer (Class of 1984)

Randy Exum – 4/18
Class of 1983

Marilyn McConnell – 7/13
Teacher

1990
Robert Michie – Unknown
Poet in Residence

1991
Ricky Bryant – 4/12
Class of 1984

John Tom Lee – 5/8
Class of 1979

Kim Kinnard – 9/1
Class of 1982

1992
Mildred Wheeler – 2/28
Teacher

Gary Pope – 5/3
Class of 1981

1993
Katherine Gant – Unknown
Teacher

Wilma (Graham) Adcock – Unknown
Class of 1981 and sister of Doug Graham (Class of 1981)

Christopher Graham – Unknown
Son of Wilma (Graham) Adcock (Class of 1981) and nephew of
Doug Graham (Class of 1981)

Brian Adcock – Unknown
Son of Wilma (Graham) Adcock (Class of 1981) and nephew of
Doug Graham (Class of 1981)

James Bryant – 10/31
Teacher and husband of Linda (Bryant) Baldwin
(Secretary/office staff)

1994
Sandy (Patton) Dobson – 7/7
Class of 1980

1995
Willard Denton – 1/11
Custodian

Emily Simmons – 6/30
Daughter of Michael and Melinda (Hale) Simmons
(Class of 1981) and niece of Susan Hale (Class of 1979)

Gerald Allison – 8/1
Class of 1982

Keith Smith – 8/19
Class of 1979 and brother of Kay (Smith) Sims (Class of 1981)

Sarah Thurman – 10/12
Teacher and mother of Sharon Kidd (Teacher)

Lauretta (Cummings) Hill – 12/15
Teacher

1996
Todd Stone – 2/15
Class of 1983

Johnny Green – 11/23
Class of 1981

Birta Lee Henry – 12/3
Cafeteria staff

Sandra (Davis) Steele – 12/26
Teacher and wife of Paul Steele (Teacher)

1997
Notie Herd – 3/4
Cafeteria staff

Rose (Brymer) Phillips – 8/11
Class of 1979

Robin (Hutchings) Jordan – 9/5
Class of 1979

Christopher Finley – 9/15
Son of Kathy (Watts) Neu (Class of 1981) and
nephew of Kimber Watts (Class of 1983)

Burl Johnson – 9/15
Teacher and uncle of Barry Johnson (Class of 1980)

LaShea Angelle Howard – 10/29
Daughter of Steve & Tammy (Williams) Howard (both Class of 1981)

Sidney Gwynn – 11/8
Custodian

1998
Rebecca Long – 3/7
Daughter of Teresa (Young) Long (Class of 1981)
and niece of Shirley (Young) Riddle (Class of 1979)

Martha Kitzrow – 3/22
Teacher

Robert Winstead – 9/8
Board of Education member and father of
Steve Winstead (Class of 1981)

Maxine Passons – 12/25
Teacher

1999
Jacky Flatt – 6/10
Class of 1982

Lela Weaver – 8/9
Cafeteria staff and grandmother of Melba Weaver (Class of 1982)

2000
Georgia Austin – 3/3
Cafeteria staff and mother of Barry Austin (Class of 1980)

Robert Baker – 3/24
Class of 1984

Brett Anderson – 4/18
Class of 1984, brother of Scott Anderson (Class of 1981) and
brother-in-law of Lynn & Jan (Swindell) Kerley (both Class of 1979)

Randy Alexander – 8/3
Class of 1982

Sherri (Parkey) Tollison – 11/28
Class of 1982

2001
Charles Savage, Jr. – 1/1
Class of 1980

Jim Crosslin – 4/15
Class of 1980

Joey Jones – 4/18
Class of 1979 and brother of Rodger (Wayne) Jones
(Class of 1981)

Emma Jean Officer – 5/21
Cafeteria staff and mother of Denise Officer
(Class of 1979)

Dr. William Jenkins – 8/9
Board of Education member

Charles Taylor – 9/2
Board of Education member, father of
Germaine (Taylor) Bumbalough (Class of 1981)
and father-in-law of Roger Bumbalough (Class of 1979)

Thomas Parker, Jr. – 11/28
Class of 1981 and son of Thomas Parker, Sr. (Teacher)

Pam (Dodson) Wilson – 11/29
Class of 1982, wife of Tim Wilson (Class of 1982),
sister of Edward Dodson (Class of 1981) and
sister-in-law of Angela Wilson (Class of 1984)

2002
David Irvin – 1/4
Son of Bonnie (Pierce) Boyd (Class of 1981)

William Slatten – 3/15
Teacher and father of Bruce Slatten (Class of 1982)

Pauline Moore – 5/13
Cafeteria staff

Tracy Savage – 9/30
Class of 1984

William “Billy” Welch – 10/19
Class of 1982

2003
Herman Denton – 6/17

Security Guard

Sheena Roberts – 10/22
Daughter of Freddie & Brenda (Howard) Roberts (both Class of 1981),
cousin of Terry Howard (Class of 1979) &
Sherry (Howard) Vinson (Class of 1981)

2004
Freddie Clark – 2/2
Class of 1981

Neil Woods – 4/9
Class of 1984

Donna (Johnson) Blaylock
Class of 1980

Rosemary Harris – 7/10
Teacher, wife of Dee Harris and mother of
Mike Harris (Class of 1979) & Steve Harris (Class of 1982)

Georgia College – 7/12
Class of 1983

Sandra Sparkman – 9/13
Guidance Counselor & Teacher

Callie Bumbalough – 11/28
Cafeteria staff, wife of Charles Bumbalough (Board of Education
member) and mother of Charles Bumbalough
(Class of 1980)

2005
Genevra Carter – 7/9
Teacher

Michael Johnson – 10/6
Class of 1984

2006
Justin “Derrick” Brown – 4/9
Son of Shirley (Young) Riddle (Class of 1979) and
nephew of Teresa (Young) Long (Class of 1981)

Chris Sherrill – 4/30
Class of 1981

Bobby Sparkman – 6/9
Assistant Principal

Mike Frischeisen – 10/19
Class of 1983

2007
Jerry Nation – 2/2
Class of 1981 and brother of Gerald Nation (Class of 1983)

Carl Roberts – 10/22
Custodian

Troy Young – 11/3
Class of 1982

Hayden Higgenbottom – 11/24
Teacher

2008
Tammy Richardson – 4/24
Class of 1984

Brandon Biddix – 7/8
Son of Mike Biddix (Teacher)

Charles Bumbalough – 7/26
Board of Education member, husband of Callie Bumbalough
(Cafeteria staff) and mother of Charles Bumbalough (Class of 1980)

Ann Copeland – 8/13
Teacher

Faye Davis – 9/3
Cafeteria staff

Mike Frazier – 12/21
Class of 1982

2009
Mary Ellen Farley – 1/23
Cafeteria staff

Greg Jones – 2/8
Class of 1982

Marlin LaFever – 3/12
Class of 1981

Keith Hughes – 5/15
Son of Dee Anna (Hollingsworth) Hughes (Class of 1981)

Chris Tollison
Class of 1983

Jane Jarvis – 8/1
Guidance Counselor

2010
Chris Stoner – 4/7
Class of 1982 and sister of Jesse Perez (Class of 1981)

Devon Watson – 4/7
Class of 1982

Lillian Moore – 4/16
Teacher

Betty Carmichael – 5/9
Teacher, mother of Marty “Hugh” Carmichael (Teacher)
and mother-in-law of Sue Carmichael (Teacher)

Tommy Price – 6/16
Class of 1984

Steve Johnson – 8/12
Class of 1981

Rubye Brogden – 8/14
Cafeteria staff

Jonathan Isleman – 9/13
Class of 1981 and cousin of John Drake (Class of 1980)

Jimmy Scott – 10/10
Custodian

Teresa Moore
Class of 1983

Patsy Mann – 11/28
Cafeteria staff

2011
Dollie (Sparks) Law – 4/27
Class of 1982

Tonia (Steward) Holman – 5/20
Class of 1983 and sister-in-law of Janet (Day) Steward
Class of 1981

Jamie Roberts – 9/20
Class of 1983

Robert Winger – 12/4
Teacher

2012
Kim Dickerson – 1/14
Class of 1983

Kenneth Jolly – 1/22
Assistant Principal and brother of Gail (Young) Scoggins (Teacher)

Kim (Barlow) Cates – 3/5
Class of 1979 and cousin of Janice (Barlow) Curtis
(Class of 1980)

Sheila Brown – 6/9
Class of 1983

William Nash – 6/17
Class of 1983

Caleb Kidd – 11/26
Son of Sharon Kidd (Teacher) and grandson of Sarah Thurman (Teacher)

Scott Young – 12/14
Class of 1981

Ruth Sullivan – 12/30
Teacher

2013
Jason Price – 1/26
Class of 1984

Lewis Teeple – 3/26
Board of Education member and father of Paul Teeple (Class of 1980)

Vivian Hoose – 3/12
Class of 1981 and sister of Deborah (Hoose) Hull (Class of 1979)
and Charlene Hoose (Class of 1984)

Steve Sadler – 4/7
Class of 1982

Keith Clark
Class of 1983

Frances “Jeri” Dorris – 6/24
Class of 1981

Betanya (Phillips) Vanlandingham – 8/8
Class of 1981

Bobby Howard – 9/18
Class of 1980 and brother-in-law of Barry Klein (Class of 1980)

Renee (Fuson) Moore – 10/20
Class of 1980 and cousin of Barbara (Jones) Dickenson

2014
Donald Trusty – 1/22
Class of 1980

Kimberley (West) Pecor – 2/10
Class of 1981, wife of Kenny Pecor (Class of 1982), sister of
Sue (West) Lack (Class of 1982) and sister-in-law of
Annette (Pecor) Allen (Class of 1981) &
Jannette (Pecor) Daly (Class of 1984)

John David Rowland – 2/25
Class of 1981

Jerome Cummings – 3/30
Class of 1981

Jim Ford – 4/5
Class of 1981

Martin Pack – 4/16
Class of 1983, brother of Eddie Pack (Class of 1981) & Jackie (Pack) Cummins
(Class of 1983) and brother-in-law of Andrew Karl Cummins (Class of 1981)
& Sherry (Lowery) Pack (Class of 1979)

Kim Sims – 6/2
Class of 1983

Leola Hodges – 6/20
Guidance Counselor

Roy Sewell – 7/15
Teacher/coach, father of Greg Sewell (Class of 1979),
Kim (Sewell) Stoglin (Class of 1981) and father-in-law of
Lisa (Anderson) Sewell (Class of 1980)

Sue (West) Lack – 10/17
Class of 1983, sister of Kimberley (West) Pecor and
sister-in-law of Kenny Pecor (Class of 1982)

Pat Garrett – 11/30
Class of 1981 and brother of David Garrett (Class of 1983)

2015
Sue Turner – 1/2
Teacher

Jennifer (Horton) Ray – 2/6
Class of 1984

Frances Elaine Teeples – 2/14
Class of 1984

Denise Officer – 2/17
Class of 1979 and daughter of Emma Jean Officer
(Cafeteria staff)

Paul Pippin – 2/20
Son of Paul Pippin (Class of 1983) and nephew of
John Pippin (Class of 1983)

Richard McCormick – 3/6
Class of 1981

David Gentry – 3/13
Class of 1981

Jackie Simmons – 4/4
Class of 1982

Valerie (Slatton) Hawkins – 6/15
Wife of Mike Hawkins (Class of 1979) and sister-in-law
of Rick Hawkins (Class of 1982)

Jordan Maxwell – 7/24
Son of Karen (Swindell) Maxwell (Class of 1981)

Chris Rice – 8/5
Class of 1980 and brother of Todd Rice (Class of 1982)

Karen (Jones) Hollingsworth – 8/17
Class of 1980

Merrell Dodson – 9/14
Teacher

Jean Franklin – 9/27
Teacher

Willie Dean Prater III – 10/21
Grandson of Donnie Prater (Class of 1981) & Anna (Richards) Prater  (Class of 1984) and great nephew of
Mike Richards (Class of 1983)

Gary Gore – 10/22
Class of 1979

2016
Tyler McBride – 1/25
Grandson of Andrew Karl (Class of 1981) & Jackie (Pack) Cummins
(Class of 1983) and great nephew of Eddie Pack (Class of 1981), Martin Pack
(Class of 1983) & Sherry (Lowery) Pack (Class of 1979)

Mark Scott – 1/27
Class of 1981

Freddie Roberts – 1/29
Class of 1981 and husband of Brenda (Howard) Roberts
(Class of 1981)

James Danny Troglen – 2/22
Class of 1984

Kathy Evans – 2/24
Class of 1980

Tamera Kirby – 3/28
Class of 1981 and sister of Connie Kirby (Class of 1979)

Annette (O’Dell) Wood – 4/5
Class of 1982

Jim Bohannon – 5/3
Teacher

Elizabeth Hutson – 6/18
Librarian

Bruce Bradley – 7/20
Class of 1982

J. D. Vaughn – 8/29
Board of Education member and father
of David Vaughn (Class of 1982)

Tammy “Pistol” Wilhite – 11/29
Class of 1983

James Bennett – 12/6
Class of 1984 and brother of Karen Sherrard
(Class of 1980) & Beverly (Bennett) Price (Class of 1981)

2017
Tammy (Prater) Burnette – 3/5
Class of 1984, sister of Donnie Prater (Class of 1981)
and sister-in-law of Anna (Richards) Prater (Class of 1984)

Date Unknown
Jerry Davis –
Class of 1981

Richard Hutson –
Class of 1980

Sherry Morris –
Class of 1982

Hattie Shockley –
Cafeteria staff

Hubert Simmons – 
Teacher

 

Last updated 3/6/2017